events

Fakulteti i Ekonomisė dhe Shkencave Administrative organizoi konkursin e parė ndėrkombėtar “DREAM BUSINESS 2013”

May 13th, 2013

Fakulteti i Ekonomisë dhe Shkencave Administrative organizoi më 13 maj, konkursin e parë dërkombëtar "DREAM BUSINESS 2013", një konkurs I fokusuar ekskluzivisht në temat të inovacion dhe sipërmarrjes. "DREAM BUSINESS 2013" është një konkurs mes nxënësve të shkollave të mesme nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mal të Zi. Projektet e pranuara ishin punime ndividuale dhe kryesisht të fokusuara në tema të tilla si; inovacion dhe tekonologji, planifikik biznesi, ide të reja për markën, ekonomia Green, gratë lidere, krijimi i një industrie të re, liçensim (franchising), Përgjegjësia Sociale Etika në biznes, e-business.

Në raundin e parë të konkursit pjesëmarrësve iu kërkohej të krijonin dhe projektonin një punë dhe kompani imagjinare të ëndërruar prej tyre. Në stadin e fundit, atë përfundimtar, pjesëmarrësve u kërkohej të prezantonin idenë e tyre në një poëer point dhe ku në shtjellimin e ideve, secili prej pjesëmarrësve duhej të mbështetej në idetë e tij për biznesin. Ky konkurs ndërkombëtar ekskluzivisht u përqendrua në risitë dhe pikat kryesore të sipërmarrjes.

Propozimi i projektit që rezulton të jetë fituesi i vendit të parë u prezantua nga znj. Eugerta Hamati dhe z. Brunaldo Bani. Znj Eugerta Hamati prezantoi një ide inovative në prodhimin e xhamit të sheshtë dhe qelqit në lulëzim, e cila ishte një skemë që ajo ëndërron të krijojë pas studimeve të saj. Ajo u vlerësua me 75% të bursës së studimit në programet e Administrim Biznesit dhe Marketingut Ndërkombëtar dhe Logjistike si dhe dhurata të tjera. Projekti tjetër , gjithashtu prezantoni një ide tërheqëse dhe impresionuese. Propozimi i z. Brunaldo Banit, ai i “Kompleksin Turistik” në përbërje të të cilit do të përfshiheshin bare, hotele, restorante, pishina, salla konferencash etj. përbënte një tjetër ide mbreslënëse. Ai u vlerësua me vendin e dytë dhe iu dha 50% bursë studimit në programet e Administrim Biznesit dhe Marketing Ndërkombëtar dhe llogjistikë.

Bordi i vlerësimit ishte i përbërë nga Shef i Departamentit të Administrimit të Biznesit Assist. Prof. Dr. Mustafa Üç dhe dy anëtarë të këtij departamenti, Assoc. Prof. Dr. Ali Ihsan Özdemir dhe Assist. Prof. Dr Yüksel Köksal.