Home    l    Contact    l    Webmail    l    Shqip
 
 
 
  Fituesit e provimit tė pranimit
 
Quicklinks
 
NEWS
Forum i Hapur mbi Censusin 2011 nė Universitetin Epoka

Kryetari i Partisė Drejtėsi, Integrim dhe Unitet, Shpėtim Idrizi, ka deklaruar gjatė njė vizite nė universitetin ‘Epoka’, se censusi, edhe pse ėshtė njė proces rutinor, u kthye nė njė betejė pėr tė mbrojtur identitetin tonė kombėtar, nxitur nga pėrpjekjet pėr manipulime nga qarqe tė caktuara. 

"Censusi nė vetvete ėshtė njė proces rutinor, ėshtė njė ushtrim statistikor, por pa pandehur ai u shndėrrua nė njė moment shumė tė rėndėsishėm, nė njė betejė ku ne duhet tė mbronim identitetin tonė kombėtar dhe papritmas ne u ndjemė tė cėnuar", theksoi Idrizi. 

Sipas Idrizit, regjistrimi mbi bazėn e etnisė dhe fesė rrezikon tė pėrdoret pėr qėllime pėrēarjeje, ndėrsa nė fakt duhet bashkėpunim. Pėr kėtė, tha ai, PDIU propozoi njė sėrė amendamentesh nė lidhje me censusin. 

"Dua tė sqaroj se amendamentet tona nuk janė improvizime, por pjesė e njėlloj doktrine qė e ka themelin tek objektivizimi i procesit tė deklarimit tė pėrkatėsisė etnike dhe fetare, nė pėrputhje me kushtetutėn", tha Idrizi. 

Ai theksoi se tentativat pėr manipulime nė shifrat e minoriteteve bėhen me qėllimin e vetėm pėr tė kthyer Shqipėrinė nė vend multietnik.

"Kjo ėshtė e papanueshme dhe e rėndė. Ata duke e ditur qė nuk kanė numra tentuan ta bėjnė kėtė nėpėrmjet censusit, si dhe duke mobilizuar minoritetet e tjera".

Idrizi theksoi kombėsia duhet tė saktėsohet vetėm nė zyrėn e gjendjes civile, mbi bazėn e dokumentave dhe jo mbi bazė vetėshpalljesh momentale, tė frymėzuara nga emocionet apo nga shtrėngesat e tranzicionit.

   
Copyright Epoka University 2009   Made by IS Departament