Home    l    Contact    l    Webmail    l    Shqip

Fituesit e provimit tė pranimit

Quicklinks

NEWS
Diplomohet Brezi i Parė i Studentėve tė Universitetit Epoka
Nė njė ceremoni madhėshtore, organizuar nė kampusin e Universitetit Epoka, u zhvillua Ceremonia e Diplomimit pėr vitin akademik 2010-2011. Nė kėtė ceremoni 70 studentė tė Fakultetit tė Shkencave Ekonomike dhe Administrative, si dhe atij tė Arkitekturės dhe Inxhinierisė pėrmbyllėn me sukses studimet nė ciklin Bachelor dhe Master.

Ceremonia u hap me antonimin e Himnit tė Shqipėrisė dhe me fjalimin e studentit mė tė mirė tė Universitetit Epoka, Esmir Demaj. Mandej, duke folur para tė pranishmėve, prindėr, familjarė, pėrfaqėsues tė institucioneve shtetėrore shqiptare dhe miqve ndėrkombėtarė, pėrfaqėsues tė mediave, profesorė dhe studentė, Rektori i Universitetit Epoka Prof. Dr. Hasan Kaplan deklaroi:

“Kjo ceremoni ėshtė kurorėzimi me sukses i njė pėrkushtimi disavjeēar pėr tė studiuar dhe pėr tė ndėrtuar njė dije dhe njė personalitet lideri nė profesionet e zgjedhura nga ju, me qėllim tė arritjes sė njė cilėsie mė tė lartė jetese pėr ju dhe shoqėrinė shqiptare”.

“Institucionet arsimore turke operojnė nė Shqipėri prej 18 vitesh, ndėrsa Universiteti Epoka, si vazhdimėsi e suksesit tė tyre, sapo mbushi vitin e tij tė katėrt. Megjithėse i ēelur nė vitin 2007, Epoka ka arritur tė shndėrrohet nė njė Universitet me profil ndėrkombėtar. Si rrjedhojė e rėndėsisė sė madhe qė i jep ndėrkombėtarizimit, Epoka ka arritur tė firmosė 36 Memorandume bashkėpunimi me Universitete nė Evropė, Azi dhe SHBA. Sot nė kampusin e Universitetit Epoka ka studentė dhe akademikė nga 15 vende tė botės”, theksoi Prof. Hasan Kaplan.

Rektori gjithashtu vuri nė duke se Epoka ėshtė Universiteti i parė nė vend qė ka marrė certifikatėn e cilėsisė ISO pėr menaxhimin. Me nga njė fjalė rasti, ceremoninė e kanė pėrshėndetur edhe Ministri pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit dhe tė Komunikimit Genc Pollo, Ambasadori i Republikės sė Turqisė nė Tiranė Hasan Sevilir Aşan, Rektori i Universitetit Fatih  Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, pėrfaqėsues tė Universiteteve tė tjera nė vend, si dhe botės sė biznesit.

Pas fjalėve pėrshėndetėse ka vijuar ceremonia e diplomimit, me betimin e  tė porsadiplomuarėve dhe me marrjen e diplomave. Manifestimi ėshtė pėrcjellė me ēaste tė zgjedhura muzikore, ndėrsa madhėshtinė ia kanė shtuar miqtė e shumtė, tė cilėt kanė nderuar ceremoninė e diplomimit.

Universiteti Epoka ėshtė pjesė e vazhdimėsisė sė suksesit tė Kolegjeve Turke nė Shqipėri. Tė gjitha programet Bachelor dhe Master janė tė akredituara kombėtarisht dhe ndėrkombėtarisht. Epoka ka ndėrtuar njė kampus model nė afėrsi tė Aeroportit tė Rinasit si dhe ka pėrgatitur infrastrukturė moderne pėr tė pėrthithur studentė dhe staf tė pėrgatitur nga e gjithė bota.