Home    l    Contact    l    Webmail    l    Shqip

Fituesit e provimit tė pranimit

Quicklinks

NEWS
Kryetari i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė Viziton Universitetin Epoka
Mė datė 7 Janar, 2011, Kryetari i Akademisė sė Shkencave sė Shqipėrisė Akademik Gudar Beqiraj dhe Sekretari Shkencor pranė kėtij institucioni, Akademik Salvator Bushati kryen njė vizitė nė Kampusin e ri tė Universitetit Epoka.

Ata u pritėn nė njė takim nga Rektori i Universitetit Epoka, Prof. Dr. Hasan Kaplan, si dhe zv. rektorėt Prof. Dr. Omer Eroglu dhe Dr. Ferdinand Gjana.

Prof. Dr. Gudar Beqiraj shprehu urimet mė tė pėrzemėrta pėr Kampusin e ri tė Universitetit Epoka. “Ju pėrgėzoj pėr punėn tuaj. Jam i surprizuar dhe them me bindje tė plotė qė ne kemi nėvojė pėr ambjente tė tilla akademike”, u shpreh ai.

Mė tej ai shprehu dėshirėn pėr tė bashkėpunuar mė ngushtė me Universitetin Epoka. “Ne kemi mjaftueshėm pika tė pėrbashkėta pėr tė bashkėpunuar. Do tė mbėshtes fuqishėm publikimet e stafit tuaj nė revistėn shkėncore qė publikon Akademia e Shkencave. Gjithashtu jam i hapur dhe mirėpres ēdo mundėsi tjetėr bashkėpunimi, pėrfshi organizimin e Konferencave tė pėrbashkėta shkencore”, deklaroi Prof. Dr. Beqiraj.

Nga ana e tij, Rektori i Universitetit Epoka, Prof. Dr. Hasan Kaplan pasi falenderoi miqtė pėr viziten bėri njė prezantim tė kampusit tė ri tė Universitetit si dhe i informoi ata mbi bursat e shumta qė ofrohen pėr studentėt e shkėlqyer shqiptarė.

“Njė nga politikat tona ėshtė thithja e studentėve tė suksesshėm shqiptarė nė Perėndim. Universiteti Epoka nuk i ka kushtuar rėndėsi pėrfitimeve financiare, porse kėrkimit dhe publikimeve shkencore”, deklaroi Prof. Dr. Kaplan.

Nė pėrfundim tė takimit, Akademikėt Beqiraj dhe Bushati patėn mundėsi tė shohin mė nga afėr ambjentet e auditoret, bibliotekėn si dhe laboratorėt shėkncorė tė Universitetit Epoka.

Akademia e Shkencave e Shqipėrisė ėshtė themeluar mė 1972 dhe ėshtė institucioni mė i rėndėsishem shkencor nė Republikėn e Shqipėrisė. Ajo pėrfshin shkencėtare nga mė tė shquarit - akademikė, qė zhvillojnė veprimtari kėrkimore nė institute dhe qendra kėrkimore, si dhe organizma tė tjerė shkencorė brenda dhe jashtė vendit.