Universiteti Epoka organizoi Festivalin Pranveror 2016

May 19th, 2016

Universiteti Epoka organizoi Festivalin Pranveror 2016

Studentët shijuan lojrat, ushqim dhe më shumë gjate Spring Fest-it qe u zhvillua me 18 Maj 2016 në Universitetin Epoka. Aktivitetet përfshinin muzikë, poezi, pingpong, turne basketboll dhe volejboll, pikturë, Ebru, dhurimin e gjakut dhe më shumë.
Kjo ngjarje ishte rezultat i punës së Zyres se Dekanit të Studentëve, në bashkëpunim me klubet studentore dhe mbështetjen e rektorit të universitetit,e cila e konvertoi kampusin universitar në një atmosferë festive. Meqënese universiteti Epoka ka ne qender studentin, në këtë dite u organizuan lojra dhe konkurse në disiplina të ndryshme nga vetë studentët.
Në ditën e festivalit, studentet, stafi akademik dhe administrativ i universitetit dhuruan gjak si një akt human për njerëzit në nevojë.
Aktiviteti nisi në orën 10:00 me ceremoninë hapëse ku, pas fjalimeve të Dekanit të Studentëve Z. Roland Hoxha dhe Presidentes së Këshillit Studentor të universitetit Znj. Tea Pikuli, kënduan këngëtarja e cila përfaqësoi shqipërinë në Eurovisionin për të rinj, Mishela Rapo dhe Romina Shyle, e pastaj vijoi me pjesën teatrale e përgatitur nga një grup studentësh të apasionuar pas teatrit, ata shfaqën përpara publikut komedinë “Njeriu që pa vdekjen me sy”, pjesë kjo e përgatitur nga aktorja Merkela Dede.
Në kuadër të këtij eventi ishin të ftuar edhe Florjan Binaj dhe Dritan Shakohoxha. Binaj, aktori i mirënjohur i “Portokallisë” pati një bashkëbisedim me studentët tanë, ku nuk munguan edhe batutat e këtij personazhi kaq te dashur për publikun Shqiptar. Ndërsa Shakohoxha u fokusua më shumë tek arritjet e Kombëtares Shqiptare, por edhe kualifikimi historik i saj në Euro 2016.
Spring Fest u mbyll me koncertin e këngetarit të mirënjohur Aleksandër Gjoka, i cili performoi "live" disa këngë nga repertori i tij, sëbashku me grupin e tij orkestral.
Spring Fest është një mundësi e madhe për studentët e Epokës që të kalojnë kohë me njëri-tjetrin, të ndajnë kulturat e tyre dhe për më tepër në një ditë plot me aktivitete.