Universiteti Epoka mbyll me sukses punimet e Konferencės sė Dytė Ndėrkombėtare Ballkanike mbi sfidat e Inxhinierisė sė Ndėrtimit

May 27th, 2013

Konferenca e Dytë Ndërkombëtare Ballkanike Mbi Sfidat e Inxhinierisë së Ndërtimit u mbajt në Universitetin Epoka, Shqipëri, përgjatë tre ditëve, në 23-25 Maj të 2013.

Mbi 200 delegatë moren pjesë në këtë organizim, nga 20 vende të ndryshme të rajonit dhe më tej. Konferenca përfshiu prezantime nga një gamë e gjerë temash dhe problematikash të Inxhinierisë së Ndërtimit. Gjatë tre ditëve të konferencës u prezantuan rreth 140 artikuj shkencorë, të organizuar në 11 seanca prezantimesh, postera dhe një seancë e veçantë për aplikimit e testit DMT.

Konferenca u organizua në katër seanca. Ceremonia e hapjes u mbajt në Hotelin Tirana Internacional, ku organizatorët e konferencës dhe anëtarë të qeverisë iu drejtuan audiencës me fjalimin e hapjes.

Z. Fatmir Mediu, Minister i Mjedisit dhe Administrimit të Burimeve Ujore dhe Pyjore, mbajti një fjalim në ceremonine e hapjes, ku theksoi rolin e shkencës si një faktor i rëndesishëm në hartimin e politikave urbane të suksesshme. Ai shprehu mbeshtetjen e tij për punën kërkimore, duke e konsideruar si një nga pikat me të rëndësishme për politika të suksesshme për mbrojtjen e mjedisit. Z.Mediu shprehu vleresimin e tij për rëndësinë që kanë studimet dhe puna kërkimore e pjesëmarrësve në konferensë, si një kontribut i rëndësishëm për parandalimin e fatkeqësive natyrore dhe mbrojtjen e mjedisit. Në këtë kuadër ai inkurajoi pjesëmarrësit që të vazhdojnë studimet e tyre edhe në të ardhmen.
Sesioni i parë iu kushtua prezantimeve të të ftuarve të nderit, të cilët ndanë me pjesëmarrësit eksperiencën e tyre në sfidat e ndryshme me të cilat po përballet sot sektori i ndërtimit. Gjatë pasdites dhe ditën e nesërme, pjesëmarrësit patën mundësi të zgjedhin ndërmejt sesioneve paralele që i perkisnin një sërë fushash tekinke si: Struktura dhe Sizmika, Inxhinieria Bregdetare dhe ajo e Porteve, Analiza Numerike në Inxhinieri, Teknologjia e Ndërtimit dhe Menaxhimit, Matarialet e Ndërtimit, Inxhinieria Gjeoteknike, Inxhinieria Hidraulike, Inxhinieria e Transportit, Ndërtesat Historike dhe Monumentale dhe Raste të veçanta Studimore.

Çdo artikull shkencor u paraqit në formë prezantimi ose posteri. Abstraktet dhe materialet shkencore në formë më të detajuar u publikuan në Librin e Abstrakteve dhe artikujt e plotë në CD.

Gjatë ditës së tretë u zhvilluan aktivitete të ndryshme. Një grup i pjesëmarrësve vizituan Vlorën, Apolloninë dhe Durrësin, ku patën mundësi të krijojnë miqësi të reja me kolegë dhe studentë, si dhe të shijojnë ushqimin dhe natyrën shqiptare.