Universiteti Epoka iu bashkua projektit tė pestė tė Programit COST

October 28th, 2015

Universiteti Epoka iu bashkua projektit tė pestė tė Programit COST

Projekti COST i titulluar “Semantic keyword-based search on structured data sources” (KEYSTONE- IC1302), ka filluar në tetor të vitit 2013 me mbështetjen e 28 vendeve evropiane. Universiteti Epoka, përfaqësuar nga Dr. Elton Domnori, Përgjegjës i Departamentit të Inxhinierisë Kompjuterike, iu bashkua këtij projekti në tetor 2015, si koordinator i vendeve fqinjë pranë COST (COST Near Neighboring Countries).

Qëllimi kryesor i këtij projekti është që të krijohet një rrjet bashkëpunimi i studiuesve në fushat që lidhen me menaxhimin e të dhënave semantike, Semantic Web, tërheqjen e informacionit, inteligjencën artificiale, machine learning dhe me përpunimin e gjuhës natyrore, që koordinon bashkëpunimin mes tyre për të mundësuar veprimtarinë kërkimore dhe transferimin e teknologjisë në fushën e kërkimit me bazë fjalëkyçe mbi burimet e dhënave të strukturuara.
Projekti do të përfundojë në tetor të vitit 2017.