Studentė tė FEAS vizitė dy ditore nė Kosovė

March 19th, 2013

Studentė tė FEAS vizitė dy ditore nė Kosovė

Një grup studentesh nga Fakulteti i Ekonomisë dhe Shkencave Administrative, zhvilluan një vizitë dy ditorë në Kosovë në datat  16 dhe 17 mars 2013, i cili u organizua nga klubi studentor "Gratë Lidershipe". Gjatë kësaj vizite ata gjetën mundësitë që të vizitojnë disa nga vendet më tërheqëse të Kosovës, duke filluar me qytetin emblem të cultures dhe histories, Prizrenin.

Gjatë vizitës së tyre në në Prizren ato vizituan shtëpinë e “Lidhjes së Prizrenit”, ku ato patën mundësi të shohin hartën e trojeve të mbetura të Shqipërisë, e cila daton që në periudhën e Perandorisë Osmane. Kjo shtëpi historike ka qenë dhe qendra kryesore, ku mori rrugë dhe u mbruajt Pavarësia e Shqipërisë në vitin 1912. Vizita vijoi me pas Brezovicë, në parkun kombëtar të skive.

Gjatë ditës së dytë të turit, studentët zhvilluan vizita në kryeqytetin “NEË BORN”, Prishtinë, ku patën mundësi të vizitojnë muzetë e këtij qytetit, Clock Toëer-, Bibliotekën historike dhe shumë vende të tjera impresionuese.  Gjatë turit të tyre ata bënë vizita dhe në familjet e disa prej studentëve kosovarë që studiojnë në Universitetin Epoka.