Seancė trajnimi mbi Science Direct Journal Freedom Collection dhe Scopus nga Elsevier

April 16th, 2015

Më 16 prill 2015, përfaqësuesit e Elsevier mbajtën një seancë trajnimi për stafin akademik dhe studentët e Universitetit “Epoka” në lidhje me Science Direct Journal Freedom Collection dhe Scopus, të cilat janë baza të dhënash  të kërkimit akademik të menaxhuara nga Elsevier.
Seanca e trajnimit filloi me fjalimin e Rektorit, Prof. Dr. Remzi ALTIN, i cili vlerësoi mundësinë që i jepet  stafit akademik dhe studentëve të Universitetit  “Epoka” për të qënë të përditësuar me botimet më të fundit shkencore nëpërmjet bazave të të dhënave në fjalë. Seanca e trajnimit vijoi me prezantimet e mbajtura nga përfaqësuesit e Elsevier Lucie Vavrikova dhe Peter Porosz në lidhje me përdorimin e dy bazave të të dhënave Science Direct Journal Freedom Collection dhe Scopus.
Universiteti “Epoka” e mbështet aktivisht themelimin e një konsorciumi ndërmjet universiteteve shqiptare që do të sigurojë akses të vazhduar për stafin akademik, kërkuesit dhe studentët shqiptarë në bazat e të dhënave në fjalë.