Pėrfaqėsues tė Universitetit Epoka vizitojnė Universitetin Izmir Katip Ēelebi dhe Universitetin Gediz

April 8th, 2013

Rektori i Universitetit Epoka, Prof. Dr. Remzi ALTIN, Dekan i Fakultetit te Arkitekturës dhe Inxhinierisë në Universitetin Epoka Assist. Prof .Dr. Yavuz YARDIM të shoqëruar nga Rektori i Universitetit Politeknike të Tiranës, Prof. Dr. Jorgaq KAÇANI, Zëvendës Rektor i Universitetit Politeknik të Tiranës, Prof.Dr. Frederik PREMTI dhe Përgjegjësi i Departamentit të Inxhinierisë së Ndërtimit në Universitetin Politiknik të Tiranës, Assist. Prof. Dr. Neritan SHKODRANI, me datë 4 Prill 2013, vizituan Universitetin “Izmir Katip Çelebi” ku edhe u takuan me Prof. Dr. Galip AKHAN, Rektor i Universitetit, po ashtu edhe me Dekanët e Fakulteteve dhe me Përgjegjësit e Departamenteve.

Delegacioni nga Shqipëria gjithashtu pati një tjetër vizitë në Universitetin ”Gediz” në Izmir, ku u takua me Prof. Dr. Seyfullah ÇEVİK, Rektor i Universitetit dhe gjithashtu me Dekanët e Fakulteteve dhe Përgjegjësit e Departamenteve. Duke marrë parasysh Marreveshjet ekzistuese të Bashkëpunimit midis universiteteve përkatëse turke dhe Universitetit “ Epoka”, Prof Dr. Remzi Altin, nënshkroi një marrëveshje me Universitetin “ Izmirit Katip Çelebi”, si dhe me Universitetin “Gediz” lidhur me bashkëpunimin per këmbimin e stafit akademik dhe të studentëve në kuadër të programit Mevlana të iniciuar nga qeveria turke.

Në kuadër të kësaj vizite, Rektori i Universitetit Politeknik të Tiranës nënshkroi Marreveshjen e Bashkëpunimit dhe Marrëveshjen e Programit Mevlana me Universitetin “ Gediz”.

Gjatë takimeve të tyre, delegacioni nga Universiteti “Epoka’ dhe Universiteti Politeknik i Tiranës, përfaqësues të Universitetit” Izmirit Katip Çelebi” dhe Universitetit”Gediz” diskutuan për shkëmbim të stafit akademik dhe të studentëve, si dhe për bashkëpunim midis universiteteve, veçanërisht në lidhje me organizimin e përbashkët të konferencave dhe seminareve.

Në fund të vizitës të gjithë përfaqësuesit vendosën për një takim në Tiranë në të ardhmen e afërt për elaborimin e hapave të mëtejshme në lidhje me konsolidimin dhe zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe.