Epoka nė konferencėn e paqes nė Gjenevė

October 29th, 2014

Epoka nė konferencėn e paqes nė Gjenevė

Stafi i Universitetit Epoka, Znj Nilufer Caliskan (Prodekan i Studentëve), Assit.Prof.Dr. Eglantina Hysa (Shef i Departamentit të Ekonomisë), PhD (c) Reina Shehi (Pedagog në Departamentin e Shkencave Politike dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare), Assoc.Prof.Dr Lindita Mukli (Part-Time Ligjërues) dhe Dr. Fatbardha Kadiu (Part-Time ligjërues), moren pjesë në Konferencën e Paqes në Gjenevës, të organizuar për herë të parë si pjesë e kremtimit të Ditës së Kombeve të Bashkuara (24 tetor).Konferenca u zhvillua në Zyrën e Kombeve të Bashkuara në Gjenevë në 24 tetor 2014, .Qëllimi kryesor i konferencës ishte të tërheqe vëmendjen e komunitetit më të gjerë ndërkombëtar për paqe, vetë arsyeja fillestare përtej themelimit të kombit të Bashkuara në këtë të njëjtën ditë 69 vjet më parë. Konferenca e Paqes në Gjenevë theksoi rolin vendimtar që shoqëria civile luan në përpjekjet për ndërtimin e paqes të Kombeve të Bashkuara.

Një nga folësit më të shquar të konferencës, Prof. Tarik Ramadan theksoi rëndësinë e paqes mes feve dhe theksoi lirinë e ndërgjegjes dhe të adhurimit si pikënisje e paqes. Prof. Rabbi Ehud Bandel, i diplomuar në Universitetin Hebraik në historinë Hebraike dhe Filozofi Hebre argumenton në lidhje me dallimin e konflikteve per ndarjen e pronave dhe konflikteve fetare . Ai thekson se "në një vend ku përfundojnë fjalët, dhuna fillon" dhe kështu në konfliktin izraelito Palestinë është e rëndësishme që të ketë bisedime të drejtpërdrejta dhe takime te pa ndermjetesuara. Për më tepër, Prof. Thomas Michel prezanton konceptin e paqes si të përbërë nga drejtësia dhe falja dhe nëse njëra prej tyre mungon,  paqja e përgjithshme nuk mund të arrihet.

Konferenca mblodhi së bashku 800 pjesëmarrës nga 50 vende të ndryshme që përbënin treguesin kryesor  të natyrës së saj globale dhe multikulturore.