Epoka League shpall fituesit, kampionėt nė fuqi vijnė nga shkolla Besnik Sykja’

April 10th, 2015

Epoka League shpall fituesit, kampionėt nė fuqi vijnė nga shkolla Besnik Sykja’

E konceptuar në mbështetje të vlerave te miqësisë universale dhe ‘fair play’ Epoka League në vitin e dytë të organizimit të saj shënoi një numer rekord skuadrash pjesëmarrëse.
Organizuar nga Klubi i Sporteve i Universitetit Epoka, me mbështetjen e Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve dhe Federatës Shqiptare të Futbollit, kampionati ndërkombëtar angazhoi në këtë garë futbollistike ekipet e krijuara nga shkollat e mesme Shqiptare dhe ato të huaja. Kampionati u organizua në dy faza. Faza e parë ishte ajo eliminatore për Shqipërinë që u zhvillua në formë turneu gjatë datave 9 deri në 27 mars në 9 qytete: Tiranë, Durrës, Elbasan, Shkodër, Korçë, Vlorë, Fier, Berat dhe Peshkopi. Ne këtë fazë morën pjesë 45 shkolla.
Faza finale filloi në 6 prill dhe u përmbyll me datë 10 Prill me fitoren e shkollës Besnik Sykja. Në këtë fazë morën pjese 32 skuadra nga 6 shtete: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Bullgari, Bosnje, dhe Turqi.
Në finalen e këtij edicioni, në fushën e blertë të kampusit të Universitetit Epoka  u ndeshën shkolla Besnik Sykja nga Tirana dhe shkolla Ahmet Dakli nga Elbasani. Loja e rregullt u mbyll në barazim me rezultatin 1 me 1, ndërkohë që shkolla Besnik Sykja fitoi pas goditjeve të penalltive me rezultatin 6 me 5. Ne vendin e tretë të këtij turneu u rendit Shkolla Teknike Ekonomike e Tiranes e cila fitoi po me penallti kundër shkollës Myslym Keta të Tiranës.
Perveç çmimeve të ekipeve, shumë çmime të tjera u merituan nga skuadra apo futbollistë të ndryshëm. Kështu, trofeu ‘Skuadra fair play’ i takoi shkollës Myslym Keta.
Trofeu ‘portieri më i mirë’ shkoi për Fatjon Zuna nga shkolla Ahmet Dakli;
Trofeu ‘mbrojtësi më i mirë’ për Mikel Hoxha i shkollës Besnik Sykja;
Trofeu ‘mesfushori më i mirë’ për Dejvi Bilali i shkollës Ahmet Dakli;
Trofeu ‘sulmuesi më i mirë’ për Kevin Myslimi i shkollës Myslym Keta;
Trofeu ‘trajneri më i mirë’ për Denis Agaraj i shkollës Besnik Sykja;
Trofeu ‘golashenuesi më i mirë’ me 15 gola për Kevin Kosova i shkollës Teknike Ekonomike
 Trofeu ‘lojtari më i mirë i turneut’ për Kevis Gjeci i shkollës Besnik Sykja.
Gjatë zhvillimit të ndeshjes finale ishin prezente Zv Ministri i Arsimit dhe Sporteve, Z. Rauf Dimraj, drejtori i Drejtorisë së Sportit pranë MAS, Z. Vladimir Gjonaj, Zv Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Znj. Nora Malaj si dhe anëtari i komiteti ekzekutiv i FSHF, Z. Vasil Bici.
Universiteti Epoka në cilësinë e organizatorit të ketij kampionati ndërkombëtar do të vazhdojë të punojë dhe kontribuojë për komunitetet duke edukuar brezin e ri me vlera qytetare dhe sportive. Urimet më të mira shkojnë për organizatorët, pjesëmarrësit dhe mbështetësit e aktivitetit.